Děje se

MICRONET ; inzerce nase.broumovsko.cz
Broumovské diskuzní fórum

Diskuzní téma:
 
icon | 23.08.10 20:22:48  |  (46.112.140) | Jaroslav Baník   Dobrou chuť
Nechci Vám brát iluze, ale ...... Pokud se však podívám na kvalitu potravin, někdy si říkám, že bych chtěl dát ochutnat svým dětem to, co se tu před těmi dvaceti léty jedlo.
Nabídka potravin, které jsou teď v obchodech,je skutečně rozmanitá. Na straně druhé se za touto "rozmanitostí" skrývají jen různé barevné obaly a krabičky, které obsahují prakticky  totéž. Mnoho potravin, které bychom si dovedli sami vyrobit, se vozí přes půl  Evropy a zátěž exhalacemi a znečisťováním životního prostředí je větší, než  jejich samotná užitná hodnota a vliv na zdraví.
Do roku 1994 platily v  Československu ještě z dob minulého režimu zákonné normy, které nedovolovaly,  aby klobásy obsahovaly mouku, aby jogurty obsahovaly škrob atd. atd.
Tyto normy byly zrušeny a v Česku začala doslova džungle. Potraviny jsou dnes samá náhražka. Kravský tuk je nahrazován tukem rostlinným  (sójovým). Mléko, které je nápadně podobné emulzi na chlazení obráběcích nožů, se nesrazí, nejde z něj udělat domácí jogurt.
Ale stojí 8,90 Kč. Nekupte to!Jogurty nejsou jogurty, je to jogurtová hatlapatla, do které je narván škrob nebo želatina, aby toho bylo víc. Jsou v tom usmrceny  mikroorganismy.Ale stojí to 4,90 Kč. Nekupte to! Sýry nejsou sýry, ale náhražky, v nichž je mléčná bílkovina nahrazena bílkovinou rostlinnou (sója) anebo škroby. Zmrzliny či šlehačka, ty se též nepotkaly s mlékem, dělá se to všechno z umělých náhražek.I v dražších zmrzlinách, které jsou deklarovány, jako mléčné  či dokonce smetanové, je pouze odstředěné mléko a zmrzlina je "zkvalitněna" tukem rostlinným.Ani kvalita některých másel není nic oslnivého, je to nastavováno vodou!Většina  čokolád, prodávaných v našich obchodech, nejsou čokolády, ale čokoládové imitace  plné levných náhražek. Mezi tyto náhražky patří karabový prášek, který se vyrábí  ze svatojánského chleba, jímž se ve Středozemí krmí ovce a velbloudi.České párky jsou dnes z většiny plněny sójou, moukou nebo separátem. Co je to  drůbeží separát? Z kuřete se vyjmou prsa a stehna, která se prodají zvlášť. Zbytek - tedy kůže, kostra, hlavy i se zobáky, krky, pařáty a vnitřnostmi se  rozmixují, přecedí, obarví na červeno a přidávají se do párků a klobás, v případě párků do 40,- Kč za 1kg tvoří se sójou, chemikáliemi, céčky atd.jejich hlavní složku. Kdo kupujete dražší párky a nemáte je přímo z nějaké malé  porážky, nejásejte. Tyto molitanové masokostní moučky se dnes přidávají i do  dražších párků. Jak jsme však byli ubezpečeni Informačním centrem bezpečnosti  potravin, z tvrdého strojního oddělování při výrobě separátu (SOM - strojově  oddělené maso) se získá velmi jemná masová pasta složená z částic menších než 1  mm, takže nehrozí žádná újma na zdraví. Akorát, že to žereme!(Pro zajímavost - separáty se vyráběly i dříve, sušily se a používaly se jako  krmivo pro dobytek. Toto se vyrábí i  dnes.Aby tento světle bledý šurvajs získal pěknou červenou barvu, narve se tam chemie.Pro potlačení nežádoucích pachů ze separátu samozřejmě existují různé chemické sajrajty.
Náhražkové prefabrikáty dnes pronikají i do  takových výrobků, které vypadají navenek jako salámy či šunka. Různé bůčky a slanina je dnes vyráběna zejména z přerostlých polských prasat,  která mají jinou strukturu masa, než prasata česká, která jsou více masitá a  jejich bůčky obsahují více masa. Na polských bůčcích, které se k nám jako přebytky dováží je samé sádlo, ale nekupte to. Je to bílý a bílé maso je  přece dietní! Hovězí maso, které obchodníci kupují od jatek jako maso z krav za pár korun, je prodáváno jako kvalitní maso z mladých býčků.
Ani milovníci ryb nemusí být ušetřeni podvodu. Máte rádi kraba? Může se vám stát, že to maso deklarované jako krabí, je z tresek. Do chleba se dnes přidávají pomleté zbytky starého chleba a pečiva, které se předtím neprodalo. Stroje tyto zbytky, (které se dříve dávaly prasatům nebo se  prodávaly za nižší cenu jako krmný chleba pro domácí užitkové zvířectvo), semelou  a směs je dále upravována. Přidají se speciální směsi s enzymy, pak se míchá  těsto atd. atd. a na druhém konci vyjede upečený chleba. Nevadí, že obsahuje sezam nebo mák a nebo lněné semínko. Takové krásné ohnisko civilizačních chorob  a alergií.Navíc se neustále snižuje  podíl žitné mouky z dřívějších 45% na 20%. U rohlíků se neustále snižuje  hmotnost, ale i obsah tuku, (který zajišťoval křupavost), až na polovinu. Z  rohlíků se stává gumová hmota, která druhý den ztvrdne a chleba je bez chuti.
Kečupy a hořčice nejsou hořčice, je to voda s moukou nebo se škrobem, ve které  je s bídou
10% skutečného kečupu nebo skutečné hořčice. Dnes už se na některých  "kečupech" vyskytuje na druhé straně malý název "kečupová " či "rajčatová omáčka." Tyto blivajzy se v regálech tváří jako kečupy, ale viděly rajčata leda  tak z rychlíku. Maso, zejména dovezené, je "nastavováno" vodou, která je do něho  injekčně vpravována. Do některých masných výrobků je pro změnu zase injekčně  vpravována levná sójová bílkovina. Konzervy obsahují blíže nespecifikovanou hmotu, která nemá s kousky dobrého masa, které jsme nacházeli v socialistických  konzervách, nic společného. Landšmít, který se dřív vyráběl z masa a dal se  nakrájený opéct nad ohněm, je dnes nedefinovatelný prejt z kůží a šlach slepený obarveným škrobem, který se vám buď po napíchnutí na klacek rozpadne nebo nad ohněm rozteče.Lečo s klobásou již dávno není  ta dobrá zelenina s klobásou, ale to lečo vypadá, jako by už jednou prošlo  žaludkem a ta "klobása" je sójová. Hovězí a
vepřové maso ve vlastní šťávě  nezřídka obsahuje i polovinu rozmixovaných kuřecích kostí a kůží, které se dříve  mlely v kafilérkách na masokostní moučky pro zvířata. Ty "kvalitnější" konzervy  obsahují kůže, takže když tato pochoutka na talíři zchladne, lze ji úspěšně  použít jako lepidlo. Paštiky a pomazánky jsou nastavovány škrobem, moukou a drůbežími separáty. Prošlé maso ze  supermarketů je očišťováno octovou vodou, nakládáno do marinád a podáváno jako specialita
k letnímu grilování. Různé saláty jsou zakonzervovány tak, aby vydržely, ale skutečnou majonézu viděly leda tak z rychlíku. Dorty a dezerty jsou vyráběny z náhražek, stejně jako různé oplatky a tyčinky. Sirupy nejsou vyráběny z ovoce, ale jedná se o vodu z cukrem, ve které je ovocná příchuť.Z českého piva se povětšinou staly europatoky
univerzální chuti vyrobené v systému CKT/HGB, který "přeskakuje" klasické zrání a dokvašování v ležáckém sudu. Univerzální bývají i následky požití těchto chemikálií - rektální zvracení čili sračka. Skalní pivaři dnes přecházejí na 11°° pivo, které má aspoň trochu úroveň dřívější  desítky. Některá šumivá vína se nedělají tradičním zráním, ale vyrábí se jako  sifón. Víno, které má úroveň vín krabicových, se nasytí CO2 a prodává se v  regále jako "šampáňo."
Vzadu na vinětě se lidé s dobrým zrakem mohou dočíst, že se jedná o perlivé víno." A dalo by se pokračovat.Pokud si někdo myslí, že když si koupí dražší výrobek, či dokonce výrobek značkový, že je zaručena vyšší kvalita, je na omylu. I značkové výrobky, prodávané v rámci celé Evropy, jsou v Česku vyráběné z náhražkových surovin. Zmrzlina Magnum, která stojí stejně v Česku i Španělsku, se v EU vyrábí z  mléka, v Česku z levnějších rostlinných tuků.Takových a různých dalších šmejdů žereme stále více a více, ale nezoufejme, bude hůř. Podíl výrobků se stále vyšším obsahem náhražek bude růst. Takové chuťovky, jako např. "dietní" drůbeží hamburgry, které se skládají z poloviny z  drůbežího separátu a z druhé poloviny z vepřových kůží, jsou jen začátkem  dalších inovací. Složení výrobků, které se uvádí na jejich obalech, bude psáno  stále menšími a menšími písmeny, aby si ho už nemohli přečíst ani ti, co mají  zrak v pořádku. Čekají nás doby, kdy budeme doslova "žrát" takové potraviny,  jaké známe z francouzského filmu Křidýlko nebo stehýnko, přičemž autoři se budou  inspirovat českým filmem ?Návštěvníci,,
kteří jedli amarouny. Zatím jíme potraviny, které vypadají jako tradiční, ovšem jejich náplň je "božská" (jen Bůh  ví, co v tom je!).
Samozřejmě, že se dají koupit i dobré potraviny.Párky, které obsahují maso, jogurty bez želatin a škrobů, křupavé rohlíky, co vydrží do  příštího dne, kečupy z rajčat apod. Je to však luxus! Ano, to co bylo za socialismu standardem a normou je dnes luxusem. Stát bohužel dělá v dnešní době na lidech určitou formu podvodu, týkající se jejich spotřebního koše, potažmo životní úrovně. U potravin se sice vychází z  jejich hmotnosti, nikoliv však kvality. V Německu si takový bordel výrobci dělat nedovolí. I levné výrobky tam mají svoji úroveň, např. nejlevnější špekáček za 1,45 euro obsahuje 70% masa, v Česku  za stejnou cenu koupíte "špekáček," který obsahuje pouze 27% masa.Česko se v  posledních letech stalo popelnicí či odpadkovým košem Evropy.

JUDr. Jaroslav Janeček advokát, rozhodce při Hospodářské a Agrární komoře ČR správce konkurzní podstaty u Obchodního oddělení Městského soudu v Praze člen Syndikátu novinářů
icon | 23.08.10 20:32:09  |  (8.200.50) | Brko   Re: Dobrou chuť
Pane Baník,odpovídám vcelku jednoduše:nechoďte do Lídlu!!!!!
icon | 23.08.10 21:10:37  |  (.179.2) | Dobrý člověk   Re: Dobrou chuť
Dobrou chuť ?
Dobrou noc :)
:D
icon | 24.08.10 06:15:34  |  (8.200.50) | Milena   Re: Dobrou chuť
Neděláme si to tak trochu sami, když spotřebitele zajímá hlavně cena?

Že pečivo nestojí za nic už ví spousta žen a pečeme doma chleba i rohlíky.

A nejlepší čokoláda je z Fair Trade
icon | 24.08.10 07:24:02  |  (46.112.140) | JUDr. Jaroslav Janeček   Re: Dobrou chuť
Ten výšeuvedený pán za to může?
icon | 24.08.10 07:51:59  |  (.179.2) | strávník   Re: Dobrou chuť
pane Baník podle vás byl cutnější salám zabalený do Rudého práva nebo ne.
icon | 24.08.10 11:09:47  |  (46.112.140) | Jaroeslav Baník   Re: Dobrou chuť
Pane stravníku i kdyby byl zabalený do Rudého práva, tak určitě ten předrevoluční byl chutnější. Možna jste nezažil tehdejší šunkový salám, to byla pochoutka, zatímco dneska ty slisované zbytky, jsou jak umělá hmota.
Ale Vám šlo spíše o to, aby jste mne zařadil mezi komunisty, nemusíte poslední dva roky jsem pouze pro komunisty, ačkoliv nejsem členem.
Jinak mne oslovujte vokativem.
icon | 24.08.10 11:16:36  |  (.179.2) | důchodce   Re: Dobrou chuť
Vše je blbost! Dokud spotřebitelé nebudou používat obranu "nekupovat",
budou se šmejdy vyrábět dál. A to nejenom v potravinách. Já si zase pamatují předlistopadové jitrnice s 50% obsahem nestravitelného či pověstný segedinský guláš se "zubními kartáčky." Copak, pro někoho to mohla být lahůdka!!
icon | 24.08.10 18:39:17  |  (.179.2) | xxx   Re: Dobrou chuť
Pane BANIK makat to vy né to rači invalidka nemakačenko ale psaní to Vám jde na výbornou a kecání.....
icon | 25.08.10 03:33:36  |  (.179.2) | kuk   Re: Dobrou chuť
Není pan Baník ten přejmenovaný cikán?
icon | 25.08.10 05:11:41  |  (46.112.140) | Jaroslav Baník   Re: Dobrou chuť
xxx, patrně o mne víte, jen to, že jsem na invalidce, ale že mám odpracováno 38 roků, že denně můžete vidět mé dílo, pokud jste z Broumova , Vám zřejmě uniklo. Nehledě na to, že jsem za celý život dělal vždy více než jsem musel, jsem také pracoval zadarmo, to Vás ovšem nemůže potkat. Pracoval jsem do poslední možné chvíle, než jsem pak podstoupil osm operačních zákroků, abych ještě vůbec byl.
Zřejmě jste xxx i kuk nějací ušatci, kteří ještě o práci nazavadili, ale buďte alespoň trošku odvážní a přistupte k osobnímu setkání, zaručuji Vám bezpečí. Pouze mne zajímá, kdo mne hodnotí takto negativně.
icon | 25.08.10 09:46:42  |  (.179.2) | kuk   Re: Dobrou chuť
negativně hodnotím toto: cikán co volí komunisty. Co dodat, vražedná kombinace....
icon | 26.08.10 11:28:30  |  (.179.2) | broumovák   Re: Baník je demagog a kuk má pravdu.
za socializmu bylo všeho málo a kvalita byla státním tajemstvím.
Nyní je svoboda ve všem i v tom,co jíme.
Naše rodina vaří doma z masa a zeleniny vlastní,nebo čerstvé koupené.Že některé líne hospodyňky krmí svoji rodinu tzv.blivajzema,te je věc jejich stylu a výběru.
Hlavně nikdy zpět socík!!!
Tak veliký výběr kvalitních potravin tato země nikdy v historii nezažila jen si musí každý umět vybrat a dvakrát otočit korunku v dlani!!!
ten co již toho hodně zažil a pamatuje.
icon | 26.08.10 12:43:35  |  (.179.2) | důchodce   Re: Pro toho, komu tehdy tak chutnalo!
Zkažené maso, salámy z plesnivých produktů či tuny zapařeného vepřového sádla. To vše se dostávalo v 50. letech lidem na stůl, pokud si koupili výrobky z tehdejší přerovské továrny Ormil. Veterinář Slavoj Dostál praktiky odhalil a stálo ho to kariéru. Svůj příběh popsal exkluzivně pro MF DNES.
Za to, že tehdejší mladý pracovník olomoucké krajské veterinární správy upozornil na hazardování se zdravím obyvatel, byl "degradován" a o svých zjištěních musel mlčet. "Mohlo být hůř, byla padesátá a mohli mě klidně poslat na oprátku," říká dnes veterinář, který se marně dožaduje rehabilitace.
Otřesné praktiky při zpracování masa v Ormilu neměl veterinář šanci zarazit. Komunistům, kteří podniky tehdy ovládali, se nelíbilo, že čerstvý absolvent brněnské veterinární medicíny nedostatky neututlal. Navíc nechal zkažené maso odvézt do kafilérie, takže továrna nemohla plnit plány socialistické pětiletky.
Slavoje Dostála za to přeřadili nejprve z Přerova doHranic a nakonec až do důchodu pracoval u olomoucké veterinární správy, ovšem bez možnosti kariérního růstu.
Na co jste v přerovské továrně a zdejších jatkách narazil?
Byla to hrůza. Ve skladech na Velké Dlážce nebo v Čechově ulici, které byly mimo areál masných závodů i jatek, hnilo maso v kádích. Skladovalo se tam při devatenácti nebo více stupních v hloubce masa. Minimálně sedm vagonů masa, ve kterých byly kýty a šunky, bylo na odpis. Později jsem zjistil, že v Přerově vyráběli ze zkaženého masa turistické salámy. Navíc některé plesnivé salámy zakopávali mimo závod nebo polili benzinem a pálili. Otřesná byla i sušárna salámů pod střechou fabriky. V létě tam bylo až 35 stupňů, a to bylo mimo všechny výrobní předpisy. Samotnou kapitolou bylo sádlo, které dávali horké do plechových krabic. Zapařeného sádla jsem tam objevil deset tisíc kilo.
Dostalo se takové zboží do obchodů a lidem a stůl?
Nepochybně. Vím, že některé zkažené salámy se prodávaly třeba v Prostějově.
Co jste dělal, aby se to změnilo?
Okamžitě jsem zakázal výrobu například turistického salámu v době veder. Měnil jsem způsoby skladování, aby odpovídaly zákonům, a nechal zničit všechno zkažené maso.
Člověk by čekal, že za něco takového dostanete pochvalu...
Krajský veterinární šéf, doktor Bronec mi v roce 1957 přijel oznámit, že mi přiděluje nového mladého kolegu. V té době jsem držel kontrolu ve svých rukou, takže jsem se stal nepohodlným. A to jen kvůli tomu, že jsem začal uplatňovat hygienické zásady, a tím podnik neplnil socialistický plán. Tehdejší stranický aparát si nakonec našel oporu právě v mém novém kolegovi a začali pomalu připravovat mé odvolání.
Jak vaše odvolání vysvětlili?
Dostal jsem z okresního národního výboru na vědomí, že jsem se stal důvodně podezřelý z ohrožení důležitých obecních zájmů. Nechali mi třicet procent platu a přesunuli mne do Hranic. A to jsem ještě dopadl dobře. Uvědomte si, že byla padesátá léta, takže mě klidně mohli poslat na oprátku.
V Hranicích jste si ale zadělal na další "problémy"...
Situace tam byla podobná. Jeden z techniků jatek například zpracovával maso z nucených výseků a z nich pak vyráběl jídlo pro hosty zdejší restaurace U Kostelíčka. To bylo proti všem předpisům. Nebo jsem zjistil, že sanitní porážeči v nedalekém Přerově vařili nepoživatelné maso pro psy, které pak dávali tamním policistům.
Tak jsem volal na bezpečnost, že nevěřím, že půlky prasat se špekem a se sádlem vozí psům, když pes žere jen maso, a ne sádlo.
Myslíte, že podobná situace byla i jinde v zemi?
Můj první nadřízený doktor Hrstka, který bohužel zakrátko zemřel, mne v roce 1954 poslal do Prahy na kontrolu při první celostátní spartakiádě. Tam jsem strávil měsíc a po celé Praze jsem kontroloval výrobu potravin živočišného původu. A i zde bohužel zpracovávali smradlavé maso nebo zkysané salámy. V parku kultury a oddechu například vyrobili deset tisíc chlebíčků ze zkaženého salámu. Nebo pro strávníky spartakiády vařili padesátilitrové hrnce zkysaného guláše, které jsem okamžitě zkonfiskoval. Mohla vypuknout epidemie.
Přesuňme se do poloviny šedesátých let, kdy jste na základě četných žádostí dostal zpět místo v Olomouci. Byla cítit změna s přicházejícím pražským jarem?
V 60. letech mě sice nejprve očistili, přiznali, že jsem v padesátých letech neohrožoval žádné národní zájmy a umožnili mi pracovat v Olomouci. Po srpnu 1968 mne však degradovali na takzvaného subalterního neboli obyčejného zaměstnance, kterým jsem byl až do důchodu v roce 1988. Celou dobu jsem musel mlčet o tom, jak to v 50. letech v Přerově vypadalo.
V posledních letech se snažíte o rehabilitaci. Jak vaše úsilí pokračuje?
Celý život jsem byl kvůli své práci špiněný a hanobený. Zkoušel jsem se kvůli tomu bezvýsledně obrátit na kancelář přerovského primátora nebo na kancelář ombudsmana. Tam mi řekli, že i přesto, že jsem za cenu osobní újmy hájil zájmy spotřebitelů během totality, není na můj případ možné uplatnit nároky o mimosoudní rehabilitaci. Dodnes to cítím jako křivdu, která je nejen duševní, ale i finanční. Když jsem například působil v Hranicích a jezdil na kontroly do okolních obcí, musel jsem si jako nepohodlný vše hradit sám. Spočítal jsem si, že mě to za ta léta stálo 147 tisíc korun. Tuto částku kromě nezaplatitelné ztráty na cti požaduji bezvýsledně dodnes.
icon | 26.08.10 12:50:14  |  (.179.2) | xxx   Re: Dobrou chuť
JáVás negativně nehodnotím pane Baník jak jsem koupil tak prodávám OSOBNÍ JEDNÁNÍ NIKDY vtomto městě není BEZPEČNO vým jakou máte rodinu..............Ale spisovatel a dopisovatel jste dobrej smekám před Vámi.
icon | 26.08.10 16:57:06  |  (46.112.140) | Jaroslav Baník   Re: Dobrou chuť
Pane -důchodče -se zájmem jsm si přečetl Váš životopis a zaujalo mne především to, že jste se do dneška nedočkal žádné satisfakce,což tedy jen potvrzuje, že porevoluční změny prospěly jen vybraným jedincům.
xxx,asi jste nakoupil u nějakého šejdíře, tak to neprodavejte. Jestli vÝte jakou mám rodinu, pak vůbec nemusíte mít obavy, protože má rodina nikomu neublížuje ani neškodí.

Zapište Váš příspěvek do diskuze:
Jméno: (povinné)
E-mail:  
Předmět: (povinné max.255 zn.)
Zpráva:
Icon1
Icon2
Icon3
Icon4
Icon5
Icon6
Icon7
Icon8
Icon9
Icon10
Icon11
Icon12
Icon13
Icon14
Před odesláním příspěvku vyjadřete svůj souhlas s dodržováním pravidel fóra zapsáním slova ANO   
IP ze které bude odeslán příspěvek je 172.18.0.24 (nginx-proxy.nginx-proxy)
Pro zvýraznění textu můžete použít značky:
[B] = tučné - začátek, [/B] konec( např. [B]text[/B] ) [I] = kurzíva - - začátek, [/I] konec ( např. [I]text[/I] ) nebo smajlíky :) a :(
Provozovatel stránek neodpovídá za obsah uveřejněných příspěvků. Za uveřejnované příspěvky zodpovídají jejich autoři.
Uveřejněním příspěvku do diskuse vyjadřuje autor souhlas s pravidly fóra.
Pravidla fóra